Urządzanie mieszkania to ciężka sprawa. Ogrom inspiracji napływających z każdej strony jest przytłaczający. Salony meblowe przepełnione są towarem, który kusi wyglądem i ceną. Chodząc pomiędzy alejkami zadajemy więc sobie pytanie: co wybrać i czym kierować się podczas zakupów, by nie żałować podjętej decyzji? Naszym zdaniem, w tym przypadku, jak i wielu innych  sprawdzi się zdrowy rozsądek. Nie ma sensu kupowanie całego wyposażenia w tym samym czasie, podczas jednego wypadu do sklepu z wyposażeniem wnętrz. O wiele lepiej stopniowo wprowadzać do wnętrza kolejne elementy, eksperymentować i miksować ze sobą poszczególne style. Takie działanie, pozwoli na uzyskanie najlepszego efektu.

No ale zacznijmy od początku

Załóżmy więc, że przymierzamy się do urządzenia salonu. Mamy już pewną koncepcję i pomysł, ale jesteśmy przerażeni wizją zbliżających się zakupów. Spacer po salonach meblowych bywa uciążliwy. Zwłaszcza, kiedy nie ma już dostępnego modelu kanapy, który upatrzyliśmy sobie kilka tygodni wcześniej, lub kiedy uparty sprzedawca wciska nam asortyment z promocji. Warto więc dobrze się przygotować na ewentualne niedogodności i „zwroty akcji”, po to by końcowy efekt był zadowalający.

Mierzenie

Urządzanie nowego wnętrza powinno zaczynać się od zrobienia szczegółowych pomiarów pomieszczenia. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie rozmieszczenia największych gabarytowo mebli, tak by pokój pozostał funkcjonalny. Taka wstępna wizja jest bardzo potrzebna. ponieważ zarysowuje ogólny pomysł jaki mamy na urządzenie danej przestrzeni, oraz wytycza pewien kierunek, w którym chcemy się  poruszać.

Kiedy już mamy zrobione szczegółowe pomiary, możemy zacząć powoli rozglądać się za meblami. Jeżeli chodzi o pokój dzienny, to pamiętajmy o tym, żeby nie robić z niego magazynu niepotrzebnych rzeczy. Jeśli tylko jest to możliwe, ograniczajmy ilość wstawianych tam mebli do półek na drobiazgi, szkło, biblioteczki, komody orz oczywiście miejsce do siedzenia. W salonie nie powinniśmy trzymać ubrań, zimowych kurtek czy dodatkowych par butów, które nie mieszczą się już w garderobie. Wiemy jednak, że w przypadku bardzo małych przestrzeni niestety nie zawsze jest to możliwe. Warto wówczas skupić się przede wszystkim na tworzeniu sprytnych schowków i stosowania nietypowych rozwiązań, takie jak pojemne pufy, ławy z miejscem na rzeczy itp.

Siedzisko

W przypadku, kiedy nasz pokój dzienny ma sporo przestrzeni, warto rozważyć kupno narożnika. Ten wielofunkcyjny mebel, pomieści wiele osób. Oprócz tego jest też dodatkowym miejscem do spania np. dla gości. Ten funkcjonalny mebel dostępny jest w sklepach w wielu modelach. Od najmniejszych narożników, przeznaczonych dla 4-5 osób, po ogromne kanapy na których spokojnie zmieści się nawet kilkanaście osób. Jeśli jednak nasz salon nie ma zbyt dużej powierzchni, narożnik, możemy śmiało zamienić na prostą sofę, która również doskonale spełni swoją funkcję.

Akcesoria

Kiedy już poradzimy sobie z największymi gabarytowo meblami, warto poświęcić sporo uwagi własnie dodatkom. To one nadają charakter wnętrzu i sprawiają, że staje się unikalne i wyjątkowe. W kwestii akcesoriów, możemy śmiało poszaleć. Nie oszczędzajmy więc na ozdobnych poduszkach, kwiatach, obrazach czy efektownych lustrach. Pamiętajmy, że każdy dodatek, powinien podkreślać naszą osobowość i sprawiać, że w danej przestrzeni będziemy czuć się swobodnie. Po prostu, jak w domu.